اپل فهرستی از اپلیکیشن‌هایی که همه باید در آیفون خود داشته باشند تهیه کرد. فیس بوک در آن نیست

[ad_1]

تصور کنید یک آیفون جدید خریده اید و تصمیم گرفته اید به جای بازیابی یک نسخه پشتیبان قدیمی، آن را از ابتدا راه اندازی کنید. اولین برنامه ای که دانلود کردید چیست؟ برای بسیاری از مردم، احتمالاً جیمیل یا آمازون یا نتفلیکس است. فراتر از آن، منطقی به نظر می رسد که به دنبال پیشنهادات در اپ استور باشید، درست است؟

اپل، در واقع، فهرستی از برنامه‌های «باید» در اپ استور دارد. اگر به تازگی شروع به کار کرده اید یا به دنبال برنامه هایی هستید که اپل فکر می کند به تجربه شما در آیفون ارزش بیشتری بدهد، لیستی برای آن وجود دارد. البته، از آنجایی که مدیریت شده است، لزوماً فهرستی از محبوب ترین دانلودها نیست. این لیست برنامه هایی است که سازنده آیفون فکر می کند هر کاربر باید نصب کند.

  تصویر درون خطی

جالب اینجاست که سه اپلیکیشن فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ در لیست وجود ندارد. با توجه به اینکه هر یک از این برنامه ها بیش از یک میلیارد کاربر دارند، این یک حذف بسیار بزرگ است و مسلماً محبوب ترین برنامه در دسته بندی های مربوطه است.

البته، هر سه برنامه نیز متعلق به متا هستند، که قبلاً فیس بوک نامیده می شد، قبل از اینکه شرکت فکر کند تغییر نام آن می تواند به منحرف شدن از همه توجه منفی که دریافت می کند، کمک کند. فعلاً این واقعیت را نادیده می گیریم که دلیل این همه توجه منفی به آن به خاطر نامش نیست.

برعکس، این به دلیل رفتار آن است – مانند روشی که تقریباً هر کاری را که به صورت آنلاین انجام می دهید ردیابی می کند و سپس از آن اطلاعات برای نشان دادن تبلیغات به شما استفاده می کند. از سوی دیگر، اپل به این واقعیت اشاره می‌کند که داده‌های کاربر را جمع‌آوری نمی‌کند و با اشخاص ثالث به اشتراک نمی‌گذارد، و اغلب در مورد اینکه چگونه حریم خصوصی را یک «حق اساسی بشر» می‌بیند صحبت می‌کند.

سال گذشته، اپل تغییراتی را در iOS اعمال کرد، نرم‌افزاری که آیفون را تقویت می‌کند و توسعه‌دهندگان را ملزم می‌کند قبل از اینکه بتوانند کاربران را ردیابی کنند، مجوز درخواست کنند. این به تجارت فیس بوک لطمه وارد کرد. در آن زمان، بزرگ‌ترین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی جهان، تبلیغات تمام صفحه را در روزنامه‌های بزرگ منتشر کرد و هشدار داد که اپل تهدیدی برای اینترنت باز است و عمداً به مشاغل کوچک آسیب می‌زند.

گذشته از ابربولی، منصفانه است که بگوییم این دو شرکت دقیقاً با هم دوست نیستند. این توضیح می‌دهد که چرا اپل علاقه خاصی به تشویق مردم به دانلود فیس‌بوک ندارد، مهم نیست که چند نفر به هر حال این کار را انجام دهند.

همانطور که گویی این دلیل کافی برای احساس اپل نیست، چهار برنامه اول لیست عبارتند از Snapchat، TikTok، YouTube و Google. اگر فهرستی از چهار رقیب اصلی فیس بوک تهیه کرده اید – این همان لیست است. همچنین شامل Pinterest، LinkedIn، Twitch، و تعداد انگشت شماری از خدمات استریم (البته نه Netflix یا Spotify) است.

در اینجا دو درس وجود دارد و به نظر من هر دو مهم هستند. اولین مورد این است که فیس بوک مشکلی بسیار بزرگتر از آن چیزی دارد که این شرکت بخواهد اعتراف کند. تغییر نام آن چیزی در مورد مشکل فیس بوک را تغییر نداد. ممکن است همچنان محبوب باشد، اما اپل ترجیح می دهد آن را روی دستگاه خود نصب نکنید. این نمی تواند شما را از انجام این کار باز دارد، اما قطعاً شما را نیز تشویق نخواهد کرد.

نمی‌دانم می‌توان مشکل فیس‌بوک را برطرف کرد یا خیر، اما به نظر می‌رسد این شرکت در تلاش نیست. در عوض، شکایت می کند که مشکلاتش تقصیر شخص دیگری است.

به اخباری مبنی بر اینکه این شرکت به فعالان سیاسی پول می دهد تا داستان های مخرب TikTok، بزرگترین رقیب خود را بسازند، نگاه نکنید. یا، این واقعیت که، با توجه به آستانه، این شرکت “در طی یک دوره شش ماهه نتوانسته است برهنگی احتمالی، خشونت و حتی رسانه های دولتی روسیه را به درستی کاهش دهد.” فیس بوک آن را به یک «اشکال» نسبت داد.

نگاهی گذرا به فیس‌بوک/ پاسخ متا به هر یک از تعدادی از جنجال‌ها نشان می‌دهد که شرکتی حاضر نیست مسئولیت را بپذیرد و پاسخگو باشد، بلکه شرکتی است که همیشه به دنبال این است که تقصیر را در جای دیگری به دوش بکشد. این یک مشکل است.

و علیرغم چشم‌انداز بزرگ متا برای تبدیل شدن به یک شرکت متاورس، هنوز هم برای تامین مالی این استراتژی به درآمد تبلیغاتی که از کاربران iOS ایجاد می‌کند بستگی زیادی دارد. اپل کنترل زیادی بر سرنوشت فیس بوک دارد و ممکن است فکر کنید برخی از مدیریت روابط شرکتی بین این دو شرکت ممکن است راه درازی داشته باشد.

این به درس دیگر می رسد و آن این است که اپل کنترل زیادی بر اپ استور دارد و باید بسیار مراقب نحوه استفاده از آن باشد. در حال حاضر این شرکت با فشار زیادی از سوی تنظیم کننده ها و قانونگذاران بر سر این کنترل مواجه است. به استثنای Netflix و Spotify بسیار کنجکاو هستند زیرا آنها به ترتیب خدمات پخش مستقیم ویدیو و صدا هستند.

البته، هیچکدام به کاربران اجازه ثبت نام در برنامه را نمی‌دهند، به این معنی که اپل نمی‌تواند از اشتراک‌های خود را جمع‌آوری کند. این واقعیت که فهرستی «باید داشته باشید» را تنظیم می‌کند و انتخاب‌های واضح را کنار می‌گذارد – فقط به این دلیل که از نظر مالی به نفع آنها نیست – باعث می‌شود شرکت کینه‌جو به نظر برسد. برای با ارزش ترین شرکت روی زمین، این هرگز ظاهر خوبی نیست.

نظراتی که در اینجا توسط ستون نویسان Inc.com بیان می شود، نظرات خودشان است، نه نظرات Inc.com.

[ad_2]