13 سال پیش، ایلان ماسک همه دلایل شکست تسلا را می دانست. پس چرا او به هر حال تلاش کرد؟

[ad_1]

با نگاهی به مسیرهای کارآفرینان ماهر، به راحتی می توان فکر کرد که می توانستید موفقیت آنها را پیش بینی کنید. استیو جابز. جف بزوس سارا بلیکلی با بهره مندی از آینده نگری، نتایج اپل، آمازون و اسپانکس اجتناب ناپذیر به نظر می رسند.

پیش‌بینی دقیق موفقیت در آغاز یک سفر کارآفرینی بسیار سخت‌تر است.

مثال اول؟ چارلی مانگر و تسلا.

اگر آشنا نیستید، مانگر شریک تجاری قدیمی وارن بافت و نایب رئیس برکشایر هاتاوی است. برای کسانی که دوست دارند امتیاز خود را حفظ کنند، مانگر در حال حاضر تقریباً 2.6 میلیارد دلار ارزش دارد.

بنابراین بله: او چیزهای کمی در مورد انتخاب برندگان می داند.

اما او نیست همیشه درست. به گفته ایلان ماسک، در سال 2009 مانگر زمان زیادی را صرف گفتن یک میز پر از مردم – از جمله ماسک – کرد که چگونه تسلا شکست می خورد.

اگر منصف باشیم، مانگر، حداقل در اوایل، حق داشت. پس از عرضه اولیه سهام تسلا در 17 دلار به ازای هر سهم، قیمت سهام به سرعت کاهش یافت و برای سه سال آینده کمتر از 10 دلار در هر سهم معامله شد.

اما امروز؟ سهام تسلا هفته گذشته معاملات خود را با 985 دلار به ازای هر سهم بسته شد – که به این معنی است که 1700 دلاری که ممکن است برای خرید 100 سهم با قیمت عرضه اولیه سهام خرج کرده باشید اکنون 98500 دلار ارزش دارد.

قضاوت نادرستی که مانگر به آن اعتراف می‌کند، البته اگر به نوعی تعارف باشد.

به گفته مانگر، ماسک عبارت است از:

… بسیار توانا است، اما فکر می کند حتی از او هم قادرتر است و این به او کمک کرده است. هرگز مردی را که خود را بیش از حد ارزیابی می کند دست کم نگیرید.

… برخی از موفقیت‌های فوق‌العاده از جانب افرادی به دست می‌آید که کارهای بسیار افراطی را امتحان می‌کنند زیرا بیش از حد اعتماد به نفس دارند. و هنگامی که آنها موفق شدند، خوب، در آنجا ایلان ماسک را خواهید دید.

که ما را به دو چیز سوق می دهد.

بازدهی بزرگ فقط شامل پول نمی شود

با راه اندازی تسلا، ماسک به وضوح امیدوار بود که از یک فرصت مالی استفاده کند. یافتن و استخراج هیدروکربن ها به طور فزاینده ای گران می شود. خودروهای هیبریدی، خودروهای الکتریکی… آنها آینده هستند.

و بازار خودرو بازار بزرگی است.

اما ماسک همچنین به وضوح به یافتن راه هایی برای کاهش نیاز به منابع تجدیدناپذیر با بهره برداری ارزان و کارآمد از منابع تجدیدپذیر معتقد است.

برای ماسک، بازدهی بالقوه، هم مالی و هم محیطی، بیشتر از همه منفی‌ها بود – همه دلایلی که تسلا احتمالاً می‌میرد – او قبل از اینکه مانگر به آنها اشاره کند به خوبی می‌دانست.

ماسک احساس کرد که بازده بالقوه آنقدر زیاد است که خطر شکست در چنین مقیاس بزرگی ارزشش را دارد. (در واقع، او در اوایل به تسلا 10 درصد شانس زنده ماندن داد.)

منگر؟ او احساس می کرد که ماسک بیش از حد اعتماد به نفس دارد.

که نقطه شماره دو است.

وقتی باور عقلانی است و غیر منطقی

موفقیت با باور شروع می شود. باور داشته باشید که به اندازه کافی باهوش هستید. به اندازه کافی اختصاص داده شده است. به اندازه کافی سازگار است. مایل به کار سخت، غلبه بر چالش ها، استقامت در مواجهه با ناملایمات…

و مایل به دیدن بازخورد از افراد دیگر به عنوان اطلاعات باشید: اطلاعاتی که می توانید برای تصمیم گیری درست برای خود استفاده کنید. ماسک به مانگر گوش داد. او با تحلیل او موافق بود. او فکر نمی کرد مانگر اشتباه می کند.

اما او همچنان جلو می رفت.

ماک می‌دانست که باتری‌ها خیلی سنگین هستند و عمر کافی ندارند. او تصمیم گرفت می تواند سبک تر و بادوام تر طراحی کند. او می‌دانست که ساختن یک شرکت خودروسازی – تا آنجا که می‌توانید یک کسب‌وکار سرمایه‌بردار را شروع کنید – بسیار دشوار است. او می دانست که پذیرش گسترده مصرف کنندگان، به ویژه در اوایل، بسیار دشوار خواهد بود. او می دانست که لبه جلو اغلب لبه خونریزی است.

هم منطقی بود و هم غیر منطقی. او داده ها، چالش ها، واقعیت ها را می دانست – و معتقد بود که می تواند تیمی بسازد که بتواند این واقعیت ها را تغییر دهد.

به منکرها گوش کن آنها ممکن است اطلاعاتی را ارائه دهند که شما نداشتید. آنها ممکن است چالش‌هایی را که شما پیش‌بینی نکرده‌اید کشف کنند.

و سپس تصمیم بگیرید که آیا خود را باور دارید یا خیر.

به خصوص زمانی که موفقیت – به هر روشی که برای تعریف موفقیت انتخاب می کنید – ارزشی داشته باشد که دیگران ممکن است آن را یک خطر غیرقابل قبول در نظر بگیرند.

زیرا مانگر در این مورد حق داشت: هرگز نباید افرادی را که خود را دست کم می گیرند، دست کم بگیرید.

به خصوص زمانی که آن شخص شما هستید.

نظراتی که در اینجا توسط ستون نویسان Inc.com بیان می شود، نظرات خودشان است، نه نظرات Inc.com.[ad_2]