پس از 32 سال طولانی، مک‌دونالدز به تازگی اعلامیه‌ای دلخراش منتشر کرد.

[ad_1]

گاهی، تو یک کسب و کار بسازید، و آن چیزی فراتر از یک تجارت می شود. گاهی اوقات، نماد چیزی بزرگتر از چیزی می شود که تا به حال تصور می کردید.

این همان چیزی است که در مورد مک‌دونالدز اتفاق افتاد – و به ویژه، اولین مک‌دونالد در روسیه، واقع در میدان پوشکین در مسکو.

مذاکره و ساخت این رستوران 14 سال طول کشید و با معرفی یک مدیر اجرایی مک دونالد به مقامات شوروی در المپیک تابستانی مونترال در سال 1976 شروع شد.

زیرا، شما نمی توانستید فقط یک رستوران آمریکایی در اتحاد جماهیر شوروی قدیمی بسازید. برای این موضوع، شما معمولاً حتی نمی توانید مسافرت رفتن به عنوان یک آمریکایی به اتحاد جماهیر شوروی قدیم.

اگر پرده آهنین را به خاطر ندارید، توصیف اینکه چقدر شکاف بین اتحاد جماهیر شوروی و جهان غرب کامل بوده است، دشوار است. اما، زمان گذشت. جنگ سرد آب شد.

و هنگامی که اولین مک دونالد درهای خود را در 31 ژانویه 1990 باز کرد، تنها چند ماه پس از سقوط دیوار برلین، این یک رویداد بزرگ و نمادین بود. در صف افرادی که در آن روز اول منتظر بودند به طول پنج زمین فوتبال آمریکا کشیده شد.

بیش از 30000 شهروند عادی شوروی شش ساعت یا بیشتر منتظر ماندند. وقتی آنها اولین همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده را امتحان کردند – واقعاً اولین طعم آنها از آمریکا – لحظه تغییر زندگی بود.

من یک ویدیو از افتتاحیه در پایین این ستون قرار داده ام. در اینجا چیزی است که برخی از مشتریان عادی روسی در آن زمان به خبرنگاران غربی گفتند:

  • زنی به نام لنا کالاشووا گفت: “ما به همه چیز آمریکایی علاقه داریم. ما به اینجا آمدیم زیرا فکر می کردیم این یک تجربه فراموش نشدنی خواهد بود.” واشنگتن پست.
  • گنا پوپوف که به همراه همسرش ریما در صف ایستاده بود، گفت: «پیدا کردن یک مکان مناسب برای غذا خوردن یکی از بزرگترین مشکلات ما است. “این مکان فقط از بیرون متفاوت به نظر می رسد. همه چیز بسیار تمیز و روشن است.”
  • یکی دیگر از مشتریان به یک خبرنگار کانادایی گفت: “من میلک شیک خود را ریختم و فکر کردم که آنها مرا بیرون می آورند.” در عوض، یکی دیگر به من دادند».

این رستوران همچنان پرفروش بود – نتیجه تلاش یک سری از کارآفرینان آمریکایی از برادران اصلی مک‌دونالد، تا ری کروک، تا جورج کوهون، که رئیس مک‌دونالدز در کانادا بود، و کسی که ایده روسی را رهبری کرد. شروع با.

با گذشت دهه ها، مک دونالد در روسیه رشد کرد و رشد کرد و بیش از 850 رستوران افتتاح کرد. اما در همین حین، ولادیمیر پوتین از یک افسر KGB اتحاد جماهیر شوروی به عنوان رئیس جمهور و مرد قدرتمند روسیه تبدیل شد.

البته طی دو هفته گذشته، پس از تهاجم وحشیانه روسیه به اوکراین، همه چیز به سرعت تغییر کرده است.

و در حالی که چالش‌های اقتصادی شرکت‌های آمریکایی در مقایسه با آنچه در حال حاضر مردم در اوکراین تجربه می‌کنند کمرنگ است، هنوز لحظه‌ای دردناک این هفته بود که کریس کمپچینسکی، مدیرعامل مک‌دونالدز اعلام کرد که مک‌دونالدز به‌طور موقت تمام رستوران‌های خود را در روسیه تعطیل خواهد کرد. :

“در روسیه، ما 62000 نفر را استخدام می کنیم که قلب و روح خود را در برند مک دونالد ما برای خدمت به جوامع خود ریخته اند. ما با صدها تامین کننده و شریک محلی، روسی که تولید می کنند کار می کنیم. [W]و هر روز به میلیون ها مشتری روسی خدمات رسانی می کند

در عین حال، ارزش‌های ما به این معنی است که نمی‌توانیم رنج‌های انسانی بیهوده در اوکراین را نادیده بگیریم.»

این یک مرحله ضروری است. من فکر می کنم اکثر آمریکایی ها امیدوارند که بتوانیم از یک جنگ تیراندازی واقعی بین ایالات متحده و روسیه جلوگیری کنیم، اما آنها همچنین موافق هستند که شرکت های آمریکایی باید تجارت خود را در آنجا متوقف کنند.

البته مک دونالد در این زمینه تنها نیست. استارباکس، نایک، سونی (که آمریکایی نیست، می‌دانم)، کوکاکولا، پپسی، و حتی گلدمن ساکس و بسیاری دیگر همگی اعلام کرده‌اند که به هر نحوی روابط خود را با روسیه قطع می‌کنند.

اما این مک‌دونالدز بود که در را به روی بسیاری دیگر باز کرد و در 32 سال پیش به عنوان نماد چیزی بسیار بزرگتر از فست فود بود.

باید به این نکته اشاره کنیم که در جریان این جنگ سرد جدید، روسیه اعلام کرده است که ممکن است مالکیت معنوی متعلق به شرکت های کشورهای «غیر دوست» را به رسمیت نشناسد. بنابراین، کاملاً ممکن است که یک نهاد روسی ممکن است برخی یا همه مک‌دونالدز و سایر برندها را باز نگه دارد.

اگر این اتفاق بیفتد، رستوران مک‌دونالد در میدان پوشکین به نمادی از چیزی تبدیل می‌شود که بسیار جذاب‌تر است.

به همین دلیل است که اگر کارآفرین هستید، یا می‌توانید آن دوران جنگ سرد را به یاد بیاورید، فکر کردن به چیزی به سادگی بستن یک رستوران – حتی رستورانی که فکر می‌کنم اکثر افرادی که این را می‌خوانند هرگز ندیده‌اند، کمی دلخراش است.

و در حال حاضر، که آنها احتمالا هرگز.

در اینجا برخی از ویدیوهایی است که در آن زمان همه چیز به نظر می رسید و معنای آن چیست.

نظراتی که در اینجا توسط ستون نویسان Inc.com بیان می شود، نظرات خودشان است، نه نظرات Inc.com.[ad_2]