مقامات آمریکایی می گویند روسیه بریتنی گرینر، ستاره WNBA را در مبادله زندانیان آزاد می کند

[ad_1]

واشنگتن (AP) – روسیه روز پنجشنبه بریتنی گرینر، ستاره WNBA را در یک تبادل چشمگیر زندانی آزاد کرد، زیرا ایالات متحده، ویکتور بوت، دلال اسلحه بدنام روسی را آزاد کرد، اما نتوانست آزادی دیگری به نام پل ویلان، آمریکایی را که نزدیک به چهار سال در زندان به سر می برد، به دست آورد.

این مبادله، در زمان تشدید تنش‌ها بر سر اوکراین، به هدف اصلی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دست یافت، اما هزینه سنگینی را به همراه داشت.

بایدن از کاخ سفید، جایی که همسر گرینر، شرل، و مقامات دولت او را همراهی می‌کردند، گفت: «او سالم است، او در هواپیما است، او در راه خانه است».

این معامله، دومین مبادله از این قبیل در هشت ماه گذشته با روسیه، موجب آزادی برجسته ترین آمریکایی بازداشت شده در خارج از کشور شد. گرینر یک برنده دو مدال طلای المپیک است که ماه ها حبس او به اتهام مواد مخدر توجه بی سابقه ای را به جمعیت بازداشت شدگان متخلف جلب کرد.

مجوز بایدن برای آزادی یک جنایتکار روسی که زمانی با نام مستعار “تاجر مرگ” شناخته می شد، بر فشار فزاینده ای که دولت او برای بازگرداندن گرینر به خانه با آن روبه رو بود، به ویژه پس از حل و فصل اخیر پرونده جنایی وی و انتقال بعدی او به مستعمره کیفری، تاکید کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز این مبادله را تایید کرد و در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری‌های روسی منتشر شد، گفت که این مبادله در ابوظبی انجام شده و بوت به خانه بازگشته است.

مقامات روسیه و ایالات متحده در هفته‌های اخیر خوش‌بینی محتاطانه‌ای را پس از ماه‌ها مذاکرات پرتنش ابراز کرده بودند و بایدن در نوامبر گفت که امیدوار است روسیه اکنون که انتخابات میان‌دوره‌ای کامل شده است، وارد توافق شود. یک مقام ارشد روسیه هفته گذشته گفت که امکان معامله تا قبل از پایان سال وجود دارد.

با این وجود، این واقعیت که این معامله مبادله یک به یک بود، با توجه به اینکه مقامات آمریکایی ماه‌ها عزم خود را برای بازگرداندن گرینر و پل ویلان، مدیر امنیتی شرکت میشیگان که از دسامبر 2018 در روسیه زندانی بود، ابراز کرده بودند، شگفت‌انگیز بود. اتهامات جاسوسی که خانواده وی و دولت ایالات متحده گفته اند بی اساس است.

بایدن گفت: ما پل ویلان را فراموش نکرده ایم. ما با حسن نیت به مذاکره برای آزادی پل ادامه خواهیم داد.»

برادر ویلان، دیوید، در بیانیه‌ای گفت که از آزادی گرینر “خیلی خوشحال است” اما برای خانواده‌اش نیز ناامید است. او کاخ سفید را مسئول اطلاع قبلی خانواده ویلان دانست و گفت که مقامات را برای انجام این معامله مقصر نمی داند.

«دولت بایدن تصمیم درستی برای آوردن خانم بایدن گرفت. گرینر به خانه می‌رود، و به جای اینکه منتظر معامله‌ای باشیم که قرار نیست اتفاق بیفتد، معامله‌ای را که امکان‌پذیر بود، انجام دهیم.»

با انتشار فیلم Bout، ایالات متحده یک سرهنگ دوم ارتش شوروی سابق را که زمانی وزارت دادگستری او را به عنوان یکی از پرکارترین دلالان اسلحه در جهان توصیف کرد، آزاد کرد. بوت که الهام‌بخش فیلم‌های هالیوودی از سوء استفاده‌های او بود، به اتهام توطئه برای فروش ده‌ها میلیون دلار سلاح‌هایی که مقامات آمریکایی می‌گویند قرار بود علیه آمریکایی‌ها استفاده شود، محکومیت 25 ساله را سپری می‌کرد.

دولت بایدن در نهایت مایل بود بوت را مبادله کند اگر به معنای آزادی گرینر باشد. بازداشت یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ WNBA باعث شد تا توجه عمومی بی‌سابقه‌ای به یک پرونده بازداشت‌شده منفرد به‌وجود بیاید – البته به فشار شدید بر کاخ سفید اشاره نکنیم.

دستگیری گرینر در فوریه او را به سرشناس ترین آمریکایی زندانی خارج از کشور تبدیل کرد. وضعیت او به عنوان یک زن سیاه‌پوست آشکارا همجنس‌گرا، محبوس در کشوری که مقامات آن با جامعه LBGTQ خصمانه بوده‌اند، پویایی‌های نژادی، جنسیتی و اجتماعی را به حماسه حقوقی‌اش القا کرد و هر تحول را به موضوعی بین‌المللی تبدیل کرد.

پرونده او نه تنها تبلیغات بی‌سابقه‌ای را برای ده‌ها آمریکایی که به‌طور نادرست توسط دولت‌های خارجی بازداشت شده بودند به ارمغان آورد، بلکه به عنوان نقطه عطف اصلی در دیپلماسی آمریکا و روسیه در زمان وخامت روابط ناشی از جنگ مسکو علیه اوکراین ظاهر شد.

این مبادله با وجود وخامت روابط بین قدرت ها انجام شد. اما زندانی شدن آمریکایی‌ها یک گشایش دیپلماتیک نادر را ایجاد کرد که منجر به برقراری ارتباط بین واشنگتن و مسکو در بالاترین سطح – تماس تلفنی بین آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه – در بیش از پنج ماه شد.

بلینکن در اقدامی خارق‌العاده در جریان مذاکرات محرمانه، در ماه ژوئیه علناً فاش کرد که ایالات متحده «پیشنهاد اساسی» را برای گرینر و ویلان به روسیه ارائه کرده است. اگرچه او شرایط را مشخص نکرد، افراد آشنا به آن گفتند که ایالات متحده پیشنهاد Bout را داده است.

چنین پیشنهادی عمومی با سرزنش سرزنش‌کننده روس‌ها مواجه شد و آنها گفتند که ترجیح می‌دهند چنین پرونده‌هایی را در خلوت حل کنند و خطر تضعیف دست مذاکره‌کننده دولت آمریکا برای این معامله و معاملات آتی را با ناامید کردن دولت به همراه داشت. اما این اطلاعیه همچنین به منظور اطلاع رسانی به مردم بود که بایدن هر کاری را که می توانست انجام می داد و اطمینان از فشار بر روس ها بود.

علاوه بر تلاش‌های مقامات آمریکایی، این آزادی همچنین به دنبال ماه‌ها مذاکرات پشت سر هم شامل بیل ریچاردسون، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد و فرستاده مکرر در مذاکرات گروگان‌ها، و معاون ارشد او، میکی برگمن، انجام شد.

گرینر در ماه فوریه در فرودگاه شرمتیوو مسکو دستگیر شد، زمانی که ماموران گمرک گفتند که در چمدان او قوطی‌های ویپ حاوی روغن شاهدانه پیدا کردند. او در ماه ژوئیه به جرم خود اعتراف کرد، اگرچه همچنان با محاکمه روبرو شد زیرا اعتراف به گناه در سیستم قضایی روسیه به طور خودکار به یک پرونده پایان نمی دهد.

او در دادگاه اذعان کرد که این قوطی ها را در اختیار دارد، اما گفت که قصد مجرمانه ای نداشته و حضور آنها در چمدانش به دلیل بسته بندی عجولانه بوده است.

قبل از محکومیت در آگوست 4 و با دریافت مجازاتی که وکلایش گفتند به خاطر این تخلف خارج از خط بود، گرینر احساساتی “به خاطر اشتباهم که مرتکب شدم و شرمندگی که برای آنها ایجاد کردم” عذرخواهی کرد. وی افزود: امیدوارم در حکم شما به زندگی من ختم نشود.

حامیان او تا حد زیادی هفته ها پس از دستگیری او سکوت اختیار کرده بودند، اما این رویکرد در ماه مه زمانی که وزارت امور خارجه او را به عنوان بازداشت غیرقانونی معرفی کرد، تغییر کرد. تجارت جداگانه، ترور رید کهنه کار تفنگداران دریایی برای کنستانتین یاروشنکو، یک خلبان روسی که در ایالات متحده در یک توطئه قاچاق کوکائین محکوم شده است، امید را برانگیخت که چنین مبادلات دیگری در حال انجام باشد.

ویلان از دسامبر 2018 در روسیه نگهداری می شود. دولت ایالات متحده نیز او را به عنوان بازداشتی غیرقانونی طبقه بندی کرد. او در سال 2020 به 16 سال زندان محکوم شد.

ویلان در مبادله زندانیان رید گنجانده نشد و فشار بر دولت بایدن را تشدید کرد تا اطمینان حاصل شود که هر معامله ای که گرینر را به خانه می آورد شامل او نیز می شود.

[ad_2]

Leave a reply