مدیر عامل گوگل یک قانون بسیار ساده برای “صبح دوشنبه” دارد که توضیح می دهد چرا او بسیار سازنده است.

[ad_1]

تقریباً همه دوست دارند از دوشنبه ها متنفر باشند. دلیلش این است که برای اکثر مردم، دوشنبه ها سخت است، به خصوص صبح های دوشنبه. این آغاز هفته کاری و پایان آخر هفته است – که برای اکثر مردم به معنای پایان دادن به نوعی آرامش و بازگشت به کار است.

اگر شما فردی هستید که زمان را تا آخر هفته آینده اندازه می‌گیرید، دوشنبه‌ها به‌ویژه سخت هستند. البته، برای روشن بودن، اگر هفته خود را اینگونه می‌سنجید، ممکن است بخواهید شغل دیگری را در نظر بگیرید.

با این حال، بسیاری از مردم برای بازگشت به روال روزمره خود در روزهای دوشنبه مشکل دارند. من فکر می‌کنم بخشی از آن به این دلیل است که ما در انتقال بین آزادی تصمیم‌گیری در مورد نحوه گذراندن وقت و کار – که اغلب احساس می‌کنیم شخص دیگری مسئول وقت ما است – عالی نیستیم.

با این حال، لازم نیست که اینطور باشد. علیرغم این واقعیت که بسیاری از مردم از صبح های دوشنبه وحشت دارند، به نظر می رسد که آنها می توانند نقش مهمی در میزان بازدهی شما در بقیه هفته داشته باشند.

برای توضیح این موضوع، اخیراً به مصاحبه‌ای با ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل برخوردم، جایی که او در مورد برنامه صبحگاهی خود صحبت کرد. پیچای، 49 ساله، می‌گوید: «من واقعاً برای زمان آرام در صبح ارزش قائل هستم. این تنها زمانی است که می‌توانم به عقب برگردم و فکر کنم.»

با این حال، وقتی نوبت به دوشنبه‌ها می‌رسد، پیچای عادت خاصی دارد که به نظر من واقعاً هوشمندانه است:

به خصوص صبح دوشنبه زمانی است که من واقعاً سعی می کنم به کارهای مهمی که می خواهم در هفته انجام دهم یا افکار عمیق تر فکر کنم. من یک دفترچه یادداشت و یک خودکار دارم و اغلب سه تا پنج کاری را که می‌خواهم آن هفته انجام دهم را یادداشت می‌کنم.

چند نکته وجود دارد که فکر می‌کنم ارزش دیدن دارد، مهم‌ترین آنها این است که روال صبح دوشنبه چقدر ساده است. ساده خوب است زیرا می توان به راحتی فکر کرد که ما نمی توانیم با فردی مانند مدیرعامل یک شرکت تریلیون دلاری ارتباط برقرار کنیم. در برخی موارد، شاید این درست باشد، اما وقتی نوبت به سازماندهی هفته می رسد، این کار تقریباً به همان اندازه ساده و جهانی است.

روال پیچای شامل قرار دادن زمانی در برنامه خود در صبح های دوشنبه است تا برنامه هفته خود را تنظیم کند. توجه به این نکته ضروری است که قبل از رفتن به مطب این اتفاق می افتد. به محض اینکه از آن در عبور می کنید – چه در یک دفتر کار کنید یا از راه دور کار کنید – برای برنامه ریزی خیلی دیر شده است. شما ناگهان در دام نیازها و مشکلات اطرافیانتان می شوید.

به همین دلیل بسیار مهم است که هفته خود را از قبل حساب کنید. مهم است که از تعداد انگشت شماری از چیزهایی که می خواهید به انجام برسانید دست بردارید. این به شما کمک می کند تا در مورد کاری که انجام می دهید عمدی باشید. حتی زمانی که آن مشکلات ظاهر می شوند مفید است – شما قبلاً تصمیم گرفته اید که چگونه باید زمان خود را صرف کنید، و نه گفتن به چیزهایی که به شما کمکی نمی کند را آسان تر می کند.

من فکر می کنم حتی ارزش این را دارد که آن را به عنوان یک قانون در زندگی خود قرار دهید. ما آن را “قانون صبح دوشنبه: هر دوشنبه صبح با یک تکه کاغذ و خودکار بنشینید و نکاتی را که در این هفته از همه مهمتر هستند یادداشت کنید.

بدیهی است که می توانید از یک برنامه ریز یا ژورنال استفاده کنید، اما هر تکه کاغذی کار می کند. هیچ چیز جادویی در مورد هر فرم خاصی وجود ندارد – چیزی که مهم است روال نشستن، فکر کردن در مورد اینکه چگونه می توانید بیشترین بهره وری را در این هفته داشته باشید و نوشتن آن چیزها است.

به هر حال، فکر می کنم لازم به ذکر است که پیچای در گوشی هوشمند یا لپ تاپ خود لیستی تهیه نمی کند. او نگفت که از برنامه‌های شیک یا حتی یک تقویم دیجیتال استفاده کرده است. اتفاقاً فکر می‌کنم کشیدن خودکار روی یک تکه کاغذ در حالی که ایده‌ها و اهداف شما بیرون می‌آیند، احتمال اینکه به فهرست خود بچسبید را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد. به هر حال، نکته این است – از قبل تصمیم بگیرید که چه چیزی مهم است و عمدی در مورد اختصاص وقت خود به آن چیزها داشته باشید.

نظراتی که در اینجا توسط ستون نویسان Inc.com بیان می شود، نظرات خودشان است، نه نظرات Inc.com.

[ad_2]