متهم امت تیل، در خاطرات خود، خواستار کشته شدن نوجوان را رد می کند

[ad_1]

دورهام، NC (AP) – زن سفیدپوستی که امت تیل نوجوان سیاه‌پوست را قبل از اینکه در می‌سی‌سی‌پی در سال 1955 به قتل برسد، متهم به پیشرفت‌های نادرست کرد، می‌گوید نه او را به قاتلان معرفی کرده است و نه می‌خواهد او به قتل برسد.

در خاطرات منتشر نشده ای که توسط آسوشیتدپرس به دست آمده است، کارولین برایانت دانهام می گوید که از اتفاقی که برای تیل 14 ساله که در شیکاگو زندگی می کرد و در حال ملاقات با بستگانش در می سی سی پی بود بی خبر بود که ربوده شد، کشته شد و در یک دستگاه پرتاب شد. رودخانه اکنون 87 ساله، دانهام در آن زمان تنها 21 سال داشت. همسرش روی برایانت و برادر ناتنی اش جی دبلیو میلام از اتهامات قتل تبرئه شدند اما بعداً در مصاحبه ای با یک مجله اعتراف کردند.

محتوای این دست نوشته 99 صفحه ای با عنوان “من فراتر از یک سوت گرگ هستم” برای اولین بار توسط مرکز گزارش های تحقیقی می سی سی پی گزارش شد. مورخ و نویسنده تیموتی تایسون از دورهام، که گفت در سال 2008 هنگام مصاحبه با دانهام، نسخه ای از آن را به دست آورده است، روز پنجشنبه یک نسخه را در اختیار AP قرار داد.

تایسون این دست نوشته را در بایگانی در دانشگاه کارولینای شمالی قرار داده بود، با این توافق که برای چندین دهه علنی نمی شود، اگرچه او گفت که آن را طی تحقیقاتی که آژانس در سال گذشته به نتیجه رساند، به FBI داده است. او گفت که پس از کشف اخیر حکم دستگیری به اتهام آدم ربایی که در سال 1955 برای دانهام صادر شد اما هرگز اجرا نشد، تصمیم گرفت اکنون آن را علنی کند.

تایسون گفت: «پتانسیل تحقیق مهم‌تر از قراردادهای آرشیوی بود، اگرچه اینها چیزهای مهمی هستند. اما این احتمالا آخرین فرصت برای کیفرخواست در این پرونده است.»

در این خاطرات، دانهام می‌گوید که زمانی که شوهر و برادر شوهرش او را پیدا کردند و در نیمه‌های شب برای شناسایی نزد او آورده بودند، تلاش کرد تا به او کمک کند.

دانهام در دست نوشته ای که توسط عروسش گردآوری شده است، می گوید: «آرزوی آسیبی به امت نداشتم و نمی توانستم جلوی آسیبی به او را بگیرم، زیرا نمی دانستم چه چیزی برای او در نظر گرفته شده است. من سعی کردم از او محافظت کنم. او با گفتن به روی که “او آن کسی نیست”. اون اون نیست لطفاً او را به خانه ببرید.» او در دست نوشته ادعا می کند که تیل، که در نیمه شب با اسلحه از خانه خانواده بیرون کشیده شده بود، صحبت کرد و خودش را معرفی کرد.

دانهام می افزاید که او “همیشه مانند امت احساس می کرد یک قربانی است” و برای اتفاقی که برای او رخ داد “با یک زندگی تغییر یافته هزینه گزافی پرداخت”.

“من همیشه دعا کرده ام که خداوند به خانواده امت برکت دهد. من واقعاً برای دردی که خانواده او ایجاد کرده اند متاسفم.» او در پایان این دست نوشته که با امضای «کارولین» نوشته شده است، می گوید، اما نشان می دهد که توسط عروسش مارشا برایانت نوشته شده است.

دیل کیلینگر، یک مامور بازنشسته FBI که بیشتر در مورد این پرونده تحقیق کرد، گفت: این خاطرات نه تنها به این دلیل قابل توجه است که گسترده ترین روایت از اپیزود هیجان انگیزی است که تا به حال توسط دانهام ضبط شده است، بلکه به دلیل اینکه حاوی تناقضاتی است که در طول سال ها در مورد حقیقت او سؤالاتی را ایجاد می کند. نسبت به 15 سال پیش

به عنوان مثال، دانهام در خاطرات ادعا می کند که پس از مواجهه با تیل در داخل خواربارفروشی خانوادگی در مانی، می سی سی پی، برای کمک فریاد زده است، اما کیلینگر گفت که هیچ کس هرگز صدای فریادهای او را شنیده است. همچنین، دانهام قبلاً هرگز به این موضوع اشاره نکرده بود که او و روی برایانت در مورد این آدم ربایی صحبت کرده اند. در نسخه خطی، او می گوید که آنها انجام دادند.

کیلینگر گفت: “این مسخره به نظر می رسد.”

وزارت دادگستری آخرین تحقیقات خود را در مورد این پرونده در ماه دسامبر پایان داد و مقامات می سی سی پی هیچ نشانه ای از برنامه ریزی برای پیگیری حکم آدم ربایی یا سایر اتهامات علیه دانهام ارائه نکرده اند. اما خانواده تیل مقامات را تحت فشار قرار می دهند تا اقدام کنند.

کیت بوچمپ، فیلمسازی که مستند او قبل از تحقیقات وزارت دادگستری که در آن قاتل در آن شرکت داشت و بدون اتهام در سال 2007 به پایان رسید، گفت که این خاطرات نشان می‌دهد که دانهام «در ربودن و قتل امت لوئیس تیل مقصر است و او را مسئول نمی‌داند. اعمال او ظلم به همه ماست.»

بوچمپ گفت: «مبارزه ما تا اجرای عدالت ادامه خواهد داشت.

این بوچمپ به همراه دو تن از بستگان تیل بود که اوایل ماه جاری حکم دستگیری با نام دانهام را در زیرزمین دادگاه می سی سی پی کشف کردند.

تایسون، مورخی که نسخه خطی تقریباً 35000 کلمه‌ای را در اختیار آسوشیتدپرس قرار داد، با انتشار کتابی در سال 2017 که در آن به نقل از دانهام گفت که وقتی ادعا کرد تیل او را گرفته، سوت زده و او را گرفته، به تحقیقات اخیر دولت در مورد قتل کمک کرده است. پیشرفت جنسی کرد با این حال، در خاطرات او ادعا می کند که تیل این کارها را انجام داده است. وزارت دادگستری گفت که طی تحقیقات اخیر، دانهام به اف بی آی گفت که هرگز انصراف نداده است.

تایسون گفت که اظهارات دانهام در خاطرات که خود را از گناهان تبرئه می‌کند باید با «یک بیل با اندازه خوب پر از نمک» گرفته شود، به‌ویژه ادعای او مبنی بر اینکه تیل خود را به مردانی معرفی کرده که او را از خانه خانواده برده‌اند و بعداً به قتلش اعتراف کرده‌اند.

تایسون گفت: “دو مرد سفیدپوست بزرگ با اسلحه آمدند و او را در ساعت 2 بامداد در دلتای می سی سی پی در سال 1955 از خانه عمه و عمویش بیرون کشیدند. من حتی یک دقیقه هم باور نمی کنم که او خودش را شناسایی کند.” .

نه دانهام و نه هیچ یک از بستگان او به پیام‌ها و تماس‌های تلفنی آسوشیتدپرس پاسخ نداده‌اند. مشخص نیست که دانهام در حال حاضر کجا زندگی می کند یا اینکه آیا وکیل دارد یا خیر. آخرین آدرس شناخته شده او در رالی، کارولینای شمالی بود.

___

این داستان برای روشن شدن این موضوع ویرایش شده است که تایسون نسخه ای از نسخه خطی را به FBI برای تحقیقاتی ارائه کرده است که سال گذشته به پایان رسید، نه در سال 2007.

___

ریوز از بیرمنگام، آلاباما گزارش داد. او یکی از اعضای تیم نژاد و قومیت AP است.

[ad_2]

Leave a reply