لورتا لین، دختر معدنچی زغال سنگ و ملکه کشور، درگذشت

[ad_1]

ناشویل، تن. (AP) – لورتا لین، دختر معدنچی زغال سنگ کنتاکی که آهنگ های صریحش درباره زندگی و عشق به عنوان یک زن در آپالاشیا او را از فقر بیرون کشید و او را به ستون موسیقی کانتری تبدیل کرد، درگذشت. او 90 ساله بود.

خانواده لین در بیانیه ای که در اختیار آسوشیتدپرس قرار گرفت، گفتند که او سه شنبه در خانه اش در هاریکن میلز، تنسی درگذشت.

لین پیش از شروع فعالیت حرفه ای خود در اوایل دهه 1960، قبلاً دارای چهار فرزند بود و آهنگ های او نشان دهنده غرور او در زمینه روستایی کنتاکی بود.

او به‌عنوان یک ترانه‌سرا، پرسونای یک زن سرسخت را ساخت، که در تضاد با تصویر کلیشه‌ای اکثر خوانندگان زن کانتری بود. تالار مشاهیر موسیقی کانتری بدون ترس در مورد رابطه جنسی و عشق، خیانت شوهران، طلاق و پیشگیری از بارداری می نوشت و گاهی اوقات با برنامه نویسان رادیو برای مطالبی که حتی نوازندگان راک زمانی از آن فرار می کردند، به مشکل می خورد.

بزرگترین موفقیت های او در دهه 1960 و 70 به دست آمد، از جمله “دختر معدنچی زغال سنگ”، “تو به اندازه کافی زن نیستی”، “قرص”، “آشامیدنی به خانه نرو” (با عشق در ذهنت)، “رتبه X” و “شما به کشور نگاه می کنید.” او به خاطر ظاهر شدن در لباس‌های گشاد و بلند با گلدوزی یا بدلیجات استادانه معروف بود که بسیاری از آنها توسط دستیار شخصی و طراح قدیمی‌اش تیم کاب ساخته شده بودند.

صداقت و جایگاه منحصر به فرد او در موسیقی کانتری پاداش داده شد. او اولین زنی بود که در دو نمایش جوایز مهم این ژانر، ابتدا توسط انجمن موسیقی کانتری در سال 1972 و سپس توسط آکادمی موسیقی کانتری سه سال بعد، به عنوان هنرمند سال انتخاب شد.

لین در سال 2016 به AP گفت: «این چیزی بود که من می‌خواستم بشنوم و می‌دانستم زنان دیگر هم می‌خواهند بشنوند.» «من برای مردان ننوشتم. من برای ما زنان نوشتم. و مردان نیز آن را دوست داشتند.»

در سال 1969، او زندگینامه خود را با عنوان “دختر معدنچی زغال سنگ” منتشر کرد که به او کمک کرد تا به گسترده ترین مخاطبان خود برسد.

او می خواند: «ما فقیر بودیم اما عشق داشتیم/این تنها چیزی است که بابا از آن مطمئن شد/زغال سنگ پارو کرد تا دلار یک مرد فقیر را درآورد.

“دختر معدنچی زغال سنگ” که عنوان کتاب او در سال 1976 نیز بود، در سال 1980 فیلمی به همین نام ساخته شد. بازی سیسی اسپیسک در نقش لین برای او جایزه اسکار را به همراه داشت و این فیلم نیز نامزد بهترین فیلم شد.

مدت‌ها پس از اوج تجاری‌اش، لین در سال 2005 برنده دو جایزه گرمی برای آلبوم “Van Lear Rose” شد، که شامل 13 آهنگ بود که او نوشت، از جمله “Portland, Oregon” درباره یک شب مستی. «ون لیر رز» با همکاری راک‌کننده جک وایت، تهیه‌کننده آلبوم و نواختن قطعات گیتار بود.

لورتا وب که دومین فرزند از هشت فرزند است، به دنیا آمد و ادعا کرد که محل تولدش بوچر هولر، در نزدیکی شهر شرکت معدن زغال سنگ ون لیر در کوه‌های کنتاکی شرقی است. با این حال واقعا قصابی وجود نداشت. او بعداً به یک خبرنگار گفت که نام را برای اهداف آهنگ بر اساس نام خانواده هایی که در آنجا زندگی می کردند ساخته است.

پدرش بانجو می نواخت، مادرش گیتار می نواخت و او با آهنگ های خانواده کارتر بزرگ شد.

او در سال 2016 به AP گفت: فکر می‌کنم وقتی به دنیا آمدم داشتم آواز می‌خواندم. او می گفت، “لورتا، آن دهان بزرگ را ببند.” مردم در سرتاسر این فریاد می توانند صدای شما را بشنوند. و گفتم بابا چه فرقی می کند؟ همه آنها پسر عموی من هستند.»

او در زندگی نامه خود نوشت که 13 ساله بود که با الیور “مونی” لین ازدواج کرد، اما AP بعدا سوابق ایالتی را کشف کرد که نشان می داد او 15 سال داشت. تامی لی جونز در این فیلم زندگی نامه ای نقش مونی لین را بازی کرد.

شوهرش که او را “دو” یا “دولیتل” می نامید، او را تشویق کرد که به طور حرفه ای بخواند و به ترویج حرفه اولیه او کمک کرد. با کمک او، او با Decca Records، بعدها MCA، قراردادی ضبط کرد و در صحنه Grand Ole Opry اجرا کرد. لین اولین تک آهنگ موفق خود را با نام “I’m a Honky Tonk Girl” نوشت که در سال 1960 منتشر شد.

او همچنین با خواننده کانوی توئیتی همکاری کرد تا یکی از محبوب‌ترین دوتایی‌ها در موسیقی کانتری را با آهنگ‌هایی مانند «زن لوئیزیانا، مرد می‌سی‌سی‌پی» و «پس از آتش‌سوزی رفته است» تشکیل دهند که جایزه گرمی را برای آنها به ارمغان آورد. دوئت‌های آن‌ها و تک‌آهنگ‌های او، همیشه کانتری جریان اصلی بودند و متقاطع یا پاپ نبودند.

آکادمی موسیقی کانتری او را به عنوان هنرمند دهه 1970 انتخاب کرد و در سال 1988 به عنوان تالار مشاهیر موسیقی کانتری انتخاب شد.

در «مشت شهر»، لین تهدید می‌کند که اگر زن دیگری از مردش دوری نکند، با مشت‌های مویی مبارزه می‌کند: «من اینجا هستم تا به تو بگویم، دختر، مردم را اخراج کن/اگر نمی‌خواهی. برو به فیست سیتی.» آن زن روستایی با اراده اما سنتی در دیگر آهنگ های لین دوباره ظاهر می شود. در “قرص”، آهنگی در مورد جنسیت و پیشگیری از بارداری، لین در مورد اینکه چگونه از گیر افتادن در خانه برای مراقبت از نوزادان بیزار است، می نویسد: “احساس خوب اکنون آسان می شود/از آنجایی که من قرص را دارم.” آواز خواند.

او در دهه 1990 به هاریکن میلز، تنسی، خارج از نشویل نقل مکان کرد، جایی که مزرعه ای را با نمونه ای از خانه دوران کودکی خود و موزه ای راه اندازی کرد که یک ایستگاه محبوب گردشگران در کنار جاده است. لباس‌هایی که او به پوشیدن او معروف بود نیز در آنجا هستند.

لین می‌دانست که آهنگ‌هایش به‌ویژه برای موسیقی کانتری پیشرو هستند، اما او فقط داشت حقیقتی را می‌نوشت که بسیاری از زنان روستایی مانند او تجربه کردند.

«می‌توانستم ببینم که زنان دیگر هم همین اتفاق را می‌گذرانند، زیرا من در باشگاه‌ها کار می‌کردم. من تنها کسی نبودم که در آن زندگی زندگی می‌کردم و من تنها کسی نیستم که امروز با آنچه می‌نویسم زندگی می‌کنم.” او در سال 1995 به AP گفت.

حتی در سال‌های پایانی زندگی‌اش، به نظر می‌رسید لین هرگز از نوشتن دست نکشید، و در سال 2014 با Legacy Records، بخشی از سونی موزیک اینترتینمنت، یک قرارداد چند آلبوم به ثمر رساند. در سال 2017، او دچار سکته مغزی شد که مجبور شد برنامه های خود را به تعویق بیندازد.

او و شوهرش تقریباً 50 سال قبل از مرگ او در سال 1996 ازدواج کردند. آنها دارای شش فرزند بودند: بتی، جک، ارنست و کلارا، و سپس دوقلوهای پتسی و پگی. او 17 نوه و چهار نوه داشت.

[ad_2]

Leave a reply