بریتنی گرینر ستاره WNBA پس از مبادله زندانیان روسی به ایالات متحده بازگشت

[ad_1]

سن آنتونیو (AP) – بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال آمریکایی، بامداد روز جمعه پس از آزادی در یک تبادل زندانیان برجسته پس از نزدیک به 10 ماه بازداشت در روسیه، به ایالات متحده بازگشت.

این معامله که باعث شد او با فروشنده بدنام اسلحه ویکتور بوت مبادله شود، آزادی برجسته ترین آمریکایی بازداشت شده در خارج از کشور را تضمین کرد و به هدف اصلی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دست یافت. اما ایالات متحده نتوانست آزادی آمریکایی دیگری به نام پل ویلان را که نزدیک به چهار سال در زندان است به دست آورد.

گرینر برنده دو مدال طلای المپیک، ستاره بسکتبال حرفه ای دانشگاه بیلور و ستاره بسکتبال حرفه ای فینیکس مرکوری است. وضعیت او به عنوان یک زن سیاه‌پوست آشکارا همجنس‌گرا، محبوس در کشوری که مقامات آن با جامعه LBGTQ دشمنی کرده‌اند، پویایی‌های نژادی، جنسیتی و اجتماعی را به حماسه حقوقی‌اش تزریق کرد و توجه بی‌سابقه‌ای را به جمعیت بازداشت‌شدگان متخلف جلب کرد.

مجوز بایدن برای آزادی بوت، جنایتکار روسی که زمانی با نام مستعار “تاجر مرگ” شناخته می شد، بر شدت فوریت دولت او برای بازگرداندن گرینر به خانه تاکید کرد، به ویژه پس از حل و فصل اخیر پرونده جنایی او در مورد اتهامات مواد مخدر و انتقال بعدی او به یک دادگاه کیفری. مستعمره

گرینر در حال پیاده شدن از هواپیمایی که روز جمعه در پایگاه مشترک سن آنتونیو-لاکلند در تگزاس به زمین نشست، دیده شد.

این ورزشکار که در روسیه بسکتبال حرفه‌ای نیز بازی می‌کرد، در ماه فوریه در فرودگاهی در آنجا دستگیر شد، زیرا مقامات روسی گفتند که او مخروط‌های بخار حاوی روغن شاهدانه را حمل می‌کرد. قبل از محکومیت گرینر، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که گرینر “به اشتباه بازداشت شده است” – اتهامی که روسیه به شدت آن را رد کرده است.

وزارت خارجه روسیه مبادله روز پنجشنبه را تایید کرد و در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری‌های روسی منتشر شد، گفت که مبادله در ابوظبی انجام شده و بوت به خانه بازگشته است.

بایدن تلفنی با گرینر صحبت کرد. مقامات ایالات متحده گفتند که به او خدمات پزشکی و مشاوره تخصصی ارائه خواهد شد.

با انتشار فیلم Bout، ایالات متحده یک سرهنگ دوم ارتش شوروی سابق را که زمانی وزارت دادگستری او را به عنوان یکی از پرکارترین دلالان اسلحه در جهان توصیف کرد، آزاد کرد. او در سال 2008 در تایلند دستگیر و در سال 2010 به آمریکا تحویل داده شد.

بوت به اتهام توطئه برای فروش ده ها میلیون دلار اسلحه که به گفته مقامات آمریکایی قرار بود علیه آمریکایی ها استفاده شود، محکومیت 25 ساله خود را سپری می کرد.

پس از دستگیری گرینر در فرودگاه شرمتیوو مسکو در ماه فوریه، او در ماه ژوئیه به جرم خود اعتراف کرد اما همچنان با محاکمه روبرو شد زیرا اعتراف به گناه در سیستم قضایی روسیه به طور خودکار به یک پرونده پایان نمی دهد.

او در دادگاه اذعان کرد که قوطی هایی با روغن شاهدانه در اختیار دارد اما گفت که قصد مجرمانه ای نداشته و به طور تصادفی آنها را بسته بندی کرده است. تیم دفاعی او اظهارات کتبی ارائه کرد مبنی بر اینکه برای درمان درد به او حشیش تجویز شده است.

[ad_2]

Leave a reply