اف‌بی‌آی خانه بایدن را بازرسی کرد، اسنادی را پیدا کرد که دارای علامت طبقه‌بندی شده بودند

[ad_1]

واشنگتن (AP) – وکیل رئیس جمهور روز شنبه گفت که اف بی آی خانه رئیس جمهور جو بایدن را در ویلمینگتون، دلاور، روز جمعه بازرسی کرد و شش سند اضافی حاوی علائم طبقه بندی شده را پیدا کرد و همچنین برخی از یادداشت های او را در اختیار گرفت.

رئیس‌جمهور داوطلبانه به اف‌بی‌آی اجازه ورود به خانه‌اش را داد، اما فقدان حکم بازرسی از ماهیت فوق‌العاده تفتیش کم نکرد. این شرمندگی بایدن را تشدید کرد که با افشای این خبر آغاز شد. 12 که وکلای رئیس جمهور کمی قبل از انتخابات میان دوره ای “تعداد کمی” از سوابق طبقه بندی شده را در دفتر سابق مرکز پن بایدن در واشنگتن پیدا کردند. از آن زمان، وکلای دادگستری شش سند طبقه بندی شده را در کتابخانه خانگی ویلمینگتون بایدن از دوران معاونت او پیدا کردند.

اگرچه بایدن گفته است که «هیچ چیزی وجود ندارد»، اما این اکتشافات در حالی که او برای راه اندازی یک مناقصه انتخاب مجدد آماده می شود، به یک مسئولیت سیاسی تبدیل شده است، و تلاش های او را برای به تصویر کشیدن تصویری از شایسته بودن برای مردم آمریکا پس از ریاست جمهوری پرفراز و نشیب سلفش تضعیف می کند. دونالد ترامپ.

باب بائر، وکیل شخصی رئیس‌جمهور، گفت: اسنادی که اف‌بی‌آی به دست آورده است، مربوط به دوران حضور بایدن در سنا و معاونت ریاست‌جمهوری است، در حالی که یادداشت‌ها مربوط به دوران معاونت اوست. وی افزود: جست و جوی کل این محل نزدیک به 13 ساعت به طول انجامید. با بررسی سوابق توسط وزارت دادگستری، سطح طبقه بندی، و اینکه آیا اسناد حذف شده توسط FBI محرمانه باقی می ماندند یا خیر، بلافاصله مشخص نبود.

بایدن روز پنجشنبه در کالیفرنیا به خبرنگاران گفت: «ما دریافتیم که تعداد انگشت شماری از اسناد در مکان اشتباهی ثبت شده است. ما بلافاصله آنها را به آرشیو و وزارت دادگستری تحویل دادیم.»

بایدن افزود که “کاملاً با هم همکاری می کند و مشتاق است که این موضوع به سرعت حل شود.”

رئیس جمهور و بانوی اول جیل بایدن هنگام تفتیش خانه در خانه نبودند. آنها آخر هفته را در خانه خود در ساحل Rehoboth، دلاور سپری می کردند.

باید دید که آیا جستجوهای اضافی توسط مقامات فدرال در سایر مکان‌ها ممکن است انجام شود یا خیر. وکلای شخصی بایدن قبلاً اقامتگاه Rehoboth Beach را جستجو کردند و گفتند که هیچ سند رسمی یا سوابق طبقه بندی شده ای پیدا نکردند.

تحقیقات بایدن همچنین تحقیقات وزارت دادگستری را در مورد حفظ اسناد طبقه بندی شده و سوابق رسمی ترامپ پس از ترک قدرت پیچیده کرده است. وزارت دادگستری می‌گوید ترامپ در اوایل سال ۲۰۲۱ پس از خروج از کاخ سفید صدها پرونده طبقه‌بندی‌شده با او را گرفت و ماه‌ها در برابر درخواست‌ها برای بازگرداندن آنها به دولت مقاومت کرد و برای بازیابی آنها باید حکم بازرسی دریافت می‌کرد.

بائر گفت FBI از کاخ سفید درخواست کرده است که در مورد جست وجو قبل از انجام آن اظهار نظر نکند و وکلای شخصی و وکلای کاخ سفید بایدن در آن حضور داشته باشند. او افزود، اف‌بی‌آی «دسترسی کامل به خانه رئیس‌جمهور داشت، از جمله یادداشت‌های دست‌نویس، پرونده‌ها، کاغذها، کلاسورها، یادگاری‌ها، فهرست‌های کارها، برنامه‌ها و یادآوری‌های مربوط به دهه‌ها قبل».

وی افزود: وزارت دادگستری موادی را در اختیار داشت که در حیطه تحقیقات خود تلقی می‌کرد، از جمله شش مورد شامل اسنادی با علامت‌های طبقه‌بندی و مواد پیرامونی، که برخی از آنها مربوط به خدمات رئیس‌جمهور در مجلس سنا و برخی از آنها بود. از زمان تصدی وی به عنوان معاون رئیس جمهور.”

مریک گارلند، دادستان کل، رابرت هور، دادستان سابق مریلند ایالات متحده را به عنوان مشاور ویژه برای تحقیق در مورد هرگونه تخلف احتمالی پیرامون اسناد بایدن منصوب کرده است. هور قرار است جانشینی جان لاوش، دادستان ایلینویز ایالات متحده را که توسط ترامپ منصوب شده است، در نظارت بر این تحقیقات به عهده بگیرد.

ریچارد ساوبر، وکیل کاخ سفید روز شنبه گفت: «رئیس‌جمهور از ابتدا متعهد به رسیدگی مسئولانه به این موضوع بوده است، زیرا این موضوع را جدی می‌گیرد. وکلای رئیس جمهور و دفتر مشاور کاخ سفید به همکاری با وزارت دادگستری و بازرس ویژه ادامه خواهند داد تا اطمینان حاصل شود که این روند به سرعت و کارآمد انجام می شود.

اکتشافات سند بایدن و تحقیقات درباره ترامپ که در دست بازرس ویژه جک اسمیت است، تفاوت قابل توجهی دارند. بایدن در هر مرحله با تحقیقات وزارت دادگستری همکاری می کند – و جستجوی روز جمعه داوطلبانه بود – اگرچه هنوز سوالاتی در مورد شفافیت او با مردم وجود دارد.

برای اینکه یک جرم مرتکب شده باشد، شخص باید بدون مجوز اسناد را “آگاهانه” حذف کند و قصد داشته باشد آنها را در “مکان غیرمجاز” نگه دارد. بایدن گفته است که از کشف اسناد طبقه بندی شده در مرکز پن بایدن “تعجب” کرده است.

به طور کلی، اسناد طبقه بندی شده باید پس از حداکثر 25 سال از طبقه بندی خارج شوند. اما برخی از رکوردها دارای چنان ارزشی هستند که برای مدت طولانی تری طبقه بندی می شوند، اگرچه استثنائات خاصی باید قائل شوند. بایدن از سال 1973 تا 2009 در سنا خدمت کرد.

___

سئونگ مین کیم، نویسنده آسوشیتدپرس در ساحل Rehoboth، دلاور، در این گزارش مشارکت داشت.

[ad_2]

Leave a reply