اسناد محرمانه بیشتری در خانه بایدن توسط وکلا پیدا شد

[ad_1]

واشنگتن (AP) – کاخ سفید روز شنبه اذعان کرد وکلای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اسناد محرمانه بیشتری را در خانه وی در ویلمینگتون، دلاور پیدا کردند که قبلاً شناخته شده بود.

ریچارد ساوبر، وکیل کاخ سفید در بیانیه ای گفت که در مجموع شش صفحه از اسناد طبقه بندی شده در بازرسی از کتابخانه خصوصی بایدن پیدا شد. کاخ سفید قبلا گفته بود که تنها یک صفحه در آنجا پیدا شده است.

افشای اخیر علاوه بر کشف اسنادی است که در ماه دسامبر در گاراژ بایدن و در ماه نوامبر در دفاتر سابق وی در مرکز پن بایدن در واشنگتن، از زمان معاونت او به عنوان معاون رئیس جمهور کشف شد. سوء استفاده آشکار از اسناد طبقه بندی شده و سوابق رسمی دولت اوباما توسط یک وکیل سابق ایالات متحده، رابرت هور، که روز پنجشنبه توسط مریک گارلند، دادستان کل منصوب شد، به عنوان بازرس ویژه در دست بررسی است.

ساوبر روز شنبه در بیانیه ای گفت وکلای شخصی بایدن که مجوز امنیتی نداشتند، پس از یافتن صفحه اول در عصر چهارشنبه، جستجوی خود را متوقف کردند. ساوبر مواد باقیمانده را روز پنجشنبه پیدا کرد، زیرا او بازیابی آنها را توسط وزارت دادگستری تسهیل می کرد.

ساوبر گفت: «هنگامی که من آن را به مقامات وزارت دادگستری که همراهم بودند انتقال می‌دادم، پنج صفحه دیگر با علامت‌های طبقه‌بندی در میان مواد همراه آن کشف شد که مجموعاً شش صفحه بود. مقامات وزارت دادگستری که همراه من بودند بلافاصله آنها را در اختیار گرفتند. “

ساوبر قبلاً گفته بود که کاخ سفید “اطمینان دارد که بررسی کامل نشان می دهد که این اسناد به طور سهوی نابجا بوده اند و رئیس جمهور و وکلای او بلافاصله پس از کشف این اشتباه اقدام کردند.”

بیانیه ساوبر توضیح نمی دهد که چرا کاخ سفید دو روز برای ارائه یک حسابداری به روز از تعداد سوابق طبقه بندی شده منتظر ماند. کاخ سفید در حال حاضر به دلیل انتظار بیش از دو ماه برای تایید کشف گروه اولیه اسناد در دفتر بایدن با بررسی دقیق مواجه شده است.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه، در پاسخ به این سوال که آیا بایدن تضمین کند که اسناد محرمانه اضافی در جستجوی بیشتر به دست نمی‌آید، به خبرنگاران گفت: “شما باید فرض کنید که تکمیل شده است، بله.”

ساوبر روز شنبه تکرار کرد که کاخ سفید با تحقیقات هور همکاری خواهد کرد.

باب بائر، وکیل شخصی رئیس جمهور، گفت که تیم حقوقی وی “کوشیده است تا اهمیت شفافیت عمومی را در صورت لزوم با هنجارها و محدودیت های تعیین شده لازم برای محافظت از یکپارچگی تحقیقات متعادل کند.”

وزارت دادگستری از لحاظ تاریخی قبل از طرح اتهامات جنایی در مواردی که سوء استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده را شامل می شود، منع قانونی بالایی را اعمال می کند، با این شرط که شخصی قصد دارد قانون را زیر پا بگذارد، نه صرفاً سهل انگاری یا سهل انگاری در انجام این کار. قانون اولیه حاکم بر حذف و نگهداری غیرقانونی اسناد طبقه بندی شده، حذف “آگاهانه” اسناد طبقه بندی شده و ذخیره آنها به روشی غیرمجاز را جرم می داند.

شرایط مربوط به بایدن، حداقل تا آنجا که شناخته شده است، با تحقیقات جداگانه در مورد سوء استفاده از اسناد طبقه بندی شده در باشگاه خصوصی و محل اقامت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در فلوریدا، متفاوت است.

در پرونده ترامپ، جک اسمیت، بازپرس ویژه در حال بررسی این موضوع است که آیا کسی به دنبال ممانعت از تحقیقات آنها در مورد حفظ سوابق طبقه بندی شده در املاک پالم بیچ بوده است یا خیر. مقامات وزارت دادگستری گفته اند که نمایندگان ترامپ به طور کامل از احضاریه ای که به دنبال بازگرداندن سوابق طبقه بندی شده بود، عمل نکردند و این باعث شد که ماموران با حکم بازرسی به خانه بازگردند تا بتوانند مطالب اضافی را جمع آوری کنند.

___

اریک تاکر، نویسنده آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشت.

[ad_2]

Leave a reply